Восток Маркетинг


Статьи

Llojet e klipeve të lidhjes: me emrin e kompanisë, një markë të famshme, etj. Si të vishni një kravatë lidhëse: një klasë master.

 1. Llojet e kapëses
 2. Zgjedhja e një klip kravatë me cilësi të lartë
 3. Si të vendosni një kapëse lidhëse
 4. Llojet e kapëseve lidhëse
 5. Si të zgjidhni një kapëse lidhëse
 6. Clipmimi i klipit për kravatë
 7. Si të vishni një kapëse lidhëse
 8. Si të rregulloni një rrip rrobash në një kravatë
 9. Video: Klipe lidhëse për burra
 10. Për çfarë është?
 11. Si të zgjidhni një tufë flokësh për një kravatë
 12. kostoja e
 13. LLOJET E KLASAVE TIE
 14. SI T TO BNI KLIP TIP - 3 RREGULL
 15. Clipfarë klipi për të vendosur një kravatë

Roli i klipit kravatë sot nuk është vetëm për të rregulluar kravatë dhe në këtë mënyrë të shpëtuar pronarin e saj nga telashet e panevojshme, por edhe për të sjellë disa gjallëri në imazh. Vendosja në një kapëse ose pin për një kravatë, duhet t'i kushtoni vëmendje tipareve të dizajnit të tyre dhe fiksimit të saktë.

Llojet e kapëses

Clips janë bërë nga metale të zakonshme, bronzi bizhuteri, ari, platini ose argjendi. "Mbajtësit e lidhjeve" të çmuar mund të zbukurohen me gurë ose smalt. Gjithashtu, klipet mund të vendosen në klipe, duke folur për okupimin e një personi, hobet e tij, simbolet kombëtare. Clips me zinxhirë dhe varëse të vogla shiten në dyqane. Në mesin e shumë llojeve të klipeve, fastener më i popullarizuar dhe i suksesshëm është një shul i ngjashëm me një rrip rrobash. Ju gjithashtu mund të përdorni alternativen e klipit klasik të klipit të lidhjes.


Zgjedhja e një klip kravatë me cilësi të lartë

Kur zgjidhni një kapëse kravatë, duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta. Së pari, shiriti i flokëve ose klipi duhet të kenë një përshtatje të sigurt, përndryshe ato vazhdimisht rrëshqasin nga kravata, dhe gjatësia e klipit ose e flokëve duhet të jetë e barabartë me gjerësinë e kravatë ose pak më pak se ajo. Përveç kësaj, klipi duhet të jetë i kombinuar me pajisje të tjera, të tilla si mansheta, dhe me stilin e përgjithshëm të veshjeve. Përndryshe, klipi shumë i shtrenjtë, klithma apo thjesht pa shije mund të prishë të gjitha përpjekjet tuaja për të krijuar një pamje elegante.


Si të vendosni një kapëse lidhëse

Në mënyrë ideale, klipi vendoset në kravatë paralelisht me dyshemenë në një të tretën e asamblesë kravatë. Nëse vishni një xhaketë, klipi mund të sigurohet pak më i lartë se zakonisht. Stilistët këshillojnë të vishni kapëse dhe shirita flokësh rreth mesit të gjoksit ose midis butonave të tretë dhe të katërt të këmishës. Nëse klipi është me një zinxhir, atëherë zinxhiri vendoset në butonin më të afërt të këmishës, dhe vetëm pas kësaj butoni është i fiksuar.


Pëlhura e flokëve duhet të goditet me thikë sikur pakujdesi, në një kënd të vogël, pa e fiksuar atë në qendër të lidhjes. Ju lutemi vini re se kur vendosni, për shembull, një kapëse flokësh prej ari, nuk duhet të vishni një orë argjendi, domethënë është më mirë të mos përzieni metale. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që klipi ose shiriti i flokëve për kravatë nuk të vendos vetëm me kostumin tuaj, por vetëm ta plotësoni atë me shkathtësi.


Aksesorë për një njeri modern, të respektueshëm - një detaj që plotëson tërë imazhin. Një lloj erëza që lidh së bashku shijet e të gjithë përbërësve kryesorë. Stilistët i quajtën aksesorët kryesorë personi afarist orë, mansheta dhe një kapëse në lidhëse. Për çfarë qëllimi është veshur kjo e fundit dhe si ta zgjedhim atë?

Llojet e kapëseve lidhëse

Paraardhësi i një aksesori modern është një rrobë rrobash që fiksonte palosjet e rrobave të perandorëve Kina e lashtë . Shfaqja e tanishme e klipit të kravatë mori pak më shumë se një shekull më parë, falë britanikëve, të cilët sollën në lidhjet e modës në formën e shiritave. Më herët në përdorim, burrat kishin një majë shami shall. Funksioni estetik për shtrëngimin ishte në vendin e fundit: aksesori para së gjithash duhet të parandalojë që kravata të mos bjerë në filxhan çaji ose thjesht të mos hidhet mbi supe për shkak të një prurjeje të fortë të erës.

Nëse e ekzaminoni produktin në foto, duket si 2 shirita metalikë të vendosur fort pranë njëri-tjetrit. Stilistët dallojnë disa mundësi:

 • Një pëlhurë klasike e rrobave për një kravatë të bërë nga metali i çmuar: ari, argjendi, platini, etj. Banesë dhe e ngushtë, e përshtatshme për çdo pamje.
 • Modelet me dhëmbë brenda mbajnë materiale më të holla të rrëshqitshme: për shembull, mëndafshi.
 • Një klip me një zinxhir në pjesën e brendshme siguron fiksim shtesë, pasi është bashkangjitur në butonin e këmishës.
 • Stilistët i konsiderojnë flokët e flokëve shumë të mëdhenj dhe të gjerë si vulgarë në lidhje me imazhin e zyrës, por opsion i mirë për një stil joformal. Sidoqoftë, ato duhet të zgjidhen me kujdes ekstrem.

Si të zgjidhni një kapëse lidhëse

Ju mund të gjeni një pajisje të tillë në asortimentin e shtëpive kryesore të argjendarisë: Cartier, Tiffany, Bvlgari dhe Chanel, Hugo Boss, Versace, Dior. Këto kompani ofrojnë burra produkte luksoze që theksojnë statusin dhe shijen e jashtëzakonshme të pronarit. Edhe modelet më të thjeshta të bëra nga metale të çmuara, të zbukuruara vetëm me gdhendje me logon e Shtëpisë, duken përfaqësuese dhe elegante. Zgjedhja midis tyre kryhet kryesisht kur merret parasysh niveli i çmimit, i cili vendos një burrë.

Stilistët ofrojnë opsionet e mëposhtme:

 • Henderson prodhon modele klasike të klipeve me inserte smalti, nëna e perlës, oniksit. Materiali kryesor është bakri, i veshur me rodium për siguri. Gjatësia - 57-60 mm. Ju mund të porosisni mansheta me mansheta në çantë. Sistemi "automatik" i fiksimit mban lidhësin në mënyrë të sigurt dhe parandalon që rrëshqitja e aksesorit edhe nga pëlhura mëndafshi.
 • Hermes është një markë elitare që krijon artikuj të klasit të lartë. Clips janë bërë kryesisht prej ari të testit të 750-të, kanë zinxhirë të fiksuar në një buton. Modelet janë klasike, të hollë, ideale për lidhje të ngushta.
 • Gran Carro është një markë italiane me produkte të ngurta bakri, i veshur me prarim dhe llak. Karakterizohet me kosto të ulët, por nuk ofron përfundime të hollë.

Clipmimi i klipit për kravatë

Nëse vendosni të blini një produkt nga një Shtëpi luksoze e modës në një dyqan online, këshillohet t'i referoheni katalogut të faqes zyrtare të internetit. Mbani në mend se një çmim shumë i ulët nuk është një zbritje e mirë, por një sinjal i rremë: kostoja e produkteve të tilla vlerësohet në dhjetëra mijëra rubla. Lirë, ju mund të gjeni vetëm pirgje nga markat për fabrikat e konsumatorit në masë dhe buxhetet e bizhuterive. Runmimi i përafërt i çmimeve:

 • Tek Henderson, kostoja e kapëseve varion nga 2000-2400 f.
 • Gran Carro ofron pëlhura flokësh me një çmim prej 1600 deri në 2500 f.
 • Një kapëse klasike e hollë për një kravatë të ngushtë me një zinxhir nga Hermesi do t'i kushtojë një burri 40000-45000 f. dhe më shumë
 • Një nga kapëset më të shtrenjta të Cartier është ari i verdhë me smeraldi me vlerë pothuajse 4,000 dollarë.


dhe më shumë  Një nga kapëset më të shtrenjta të Cartier është ari i verdhë me smeraldi me vlerë pothuajse 4,000 dollarë

Si të vishni një kapëse lidhëse

Shtë për t'u habitur që jo çdo njeri e kupton tiparin funksional të një pajisjeje të tillë. Nuk duhet të luajë rolin e një rrobe rrobe që mban të dy shiritat e kravatë: e shkurtër dhe e gjatë. Klipi lidh një kravatë me një këmishë. Cilat gabime të tjera nuk mund të bëhen:

 • Madhësia e klipit duhet të korrespondojë me gjerësinë e kravatë ose të jetë disa milimetra më e vogël. Pëlhurë flokësh shumë e gjatë në një shirit të ngushtë - sjellje të këqija.
 • Të gjitha detajet metalike të figurës duhet të kombinohen me njëra-tjetrën. Nëse vishni mansheta argjendi, klipi nuk mund të bëhet në metal të verdhë.
 • Nëse kostumi është bërë me ngjyra të ngrohta, duhet të blini një aksesor të bërë prej ari të kuq, dhe për të ftohtë çdo metal i bardhë është i përshtatshëm.
 • Për kostume të errëta, të njëjtat klipe janë blerë si për një kravatë të zezë: kryesisht gri ose blu e errët. Ari është i përshtatshëm për dritë dhe pastel.
 • Një aksesor i tillë nuk mund të vishet me jelek, pasi kjo e fundit mbart të njëjtin funksion të fiksimit të kravatës. Një kërkesë e ngjashme për një triko.
 • Prania e elementeve dekorative në këtë aksesor e bën të pamundur kombinimin me një kravatë me një model. Nëse printimi në këtë të fundit është shumë tërheqës, klipi i flokëve nuk është i veshur fare.
 • ana e përparme vetëm bizhuteri të zbukuruara me zirconias kub gurë të çmuar , perlat, pullat. Klipi klasik është më mirë të fshihet.


Klipi klasik është më mirë të fshihet

Si të rregulloni një rrip rrobash në një kravatë

Vendndodhja e klipit varet nga fizika e burrit dhe qëllimet në lidhje me aksesorin:

 • Rregullimi klasik është i përqendruar në mes 3 dhe 4 butona. Ky opsion është gjithmonë i përshtatshëm me çdo kostum, ideal për pronarët pesha e tepert sepse kravatë nuk do të shkojë askund.
 • Nëse një burrë dëshiron të tregojë modelin e argjendarisë (përfundimi interesant, prania e inicialeve të personalizuara, etj.), Aksesori mund të vendoset midis 2 dhe 3 butonave. Ai nuk mund të kishte vend tjetër.
 • Nëse ka një zinxhir, ajo është e fiksuar në butonin e vendosur sipër - d.m.th. 3 dhe 2, në varësi të vendit ku është fiksuar klipi.

Video: Klipe lidhëse për burra

Kravatë nuk do të jetë në vendin e saj përveç nëse aksesori është i mbërthyer. Do të mësoni se si të zgjidhni ngjyrën e duhur, gjatësinë dhe materialin e klipit dhe ta rregulloni atë në një kravatë nga ky artikull.

Për çfarë është?

Një klip, ose siç ndonjëherë quhet klip lidhëse, kryen disa funksione shumë të rëndësishme:

 • Fiksimi. Kravata nuk lëviz në krahasim me vijën e butonave dhe nuk varet këmishën me një lak, duke shpërthyer nga poshtë xhaketës me butona.
 • Pastërtia. Në pëlhurën aksesore nuk do të ketë njolla ushqimore.
 • Sigurimit. Me një erë të fortë të erës, një kravatë që fluturon në ajër mund të shkaktojë një goditje të dhimbshme në kornea e syrit të pronarit ose të një personi që qëndron afër.


Me një erë të fortë të erës, një kravatë që fluturon në ajër mund të shkaktojë një goditje të dhimbshme në kornea e syrit të pronarit ose të një personi që qëndron afër

Si të zgjidhni një tufë flokësh për një kravatë

Këtu janë disa kritere të rëndësishme:

 • Gjerësia. Klipi duhet të jetë më i gjerë se kravatë. Në mënyrë ideale, 3-5 milimetra pëlhurë mund të shihen midis skajit të argjendarisë dhe skajit të aksesorit.
 • Decor. Elemente dekorative të ndritshme dhe të mëdha do të jenë të habitshme dhe shpërqendruese, kështu që është më mirë të zgjidhni diçka më koncize dhe të thjeshtë.
 • Color. Ngjyra e klipit duhet të jetë në harmoni me orën, zinxhirin, unazën (përjashtim - angazhim)
 • Materiali kravatë. Në pëlhura të hollë, një kapëse me elemente dekorative në formë të mprehtë do të lërë puffs.


Në pëlhura të hollë, një kapëse me elemente dekorative në formë të mprehtë do të lërë puffs

kostoja e

Kllapat më të lira janë bërë prej çeliku të zakonshëm dhe kushtojnë midis 200-400 rubla. Një kapëse flokësh e bërë nga metali i çmuar - ari ose argjendi do të kushtojë shumë më tepër - nga 20,000 rubla.

Kapëset e shtrenjta të flokëve për lidhjet plotësojnë zinxhirin, me një unazë me të njëjtin material si produkti. Lak i hedhur mbi butonin mbi kapëse nuk do ta lejojë atë të ndryshojë pozicionin e vendosur ose të humbet nëse rripi papritmas rrëshqet nga rrobat e tij.

Zinxhiri është "i fshehur" nën raftin e këmishës, por nuk lihet të varet lirshëm.

bota moderne Nuk ka shumë pajisje që janë ekskluzivisht mashkullore. Njëri prej tyre është një klip lidhës. Atributi më i rëndësishëm i një stili biznesi dhe një shtesë elegante në një kostum të mirë klasik. Gjysma e bukur njerëzimi percepton se një kapëse lidhëse është shumë e paqartë dhe shpesh e konsideron këtë detaj të veshjes së një njeriu të padobishëm dhe madje edhe vulgar.

Sidoqoftë, çfarë të themi për gratë, nëse jo të gjithë burrat e dinë se si të veshin një kapëse lidhëse dhe, në parim, çfarë funksioni kryen aksesori. Në fakt, kjo nuk është vetëm një dekoratë, siç mendojnë shumë njerëz, por një gjë mjaft praktike, e krijuar për të balancuar shfaqje dhe minimizoni rreziqet e situatave të sikletshme kur vishni disa lloje lidhjesh.

Shtë e rëndësishme

. Klipi kravatë përdoret për të rregulluar kravatë në këmishë.

Do të dukej një fakt i dukshëm, por disa burra vazhdojnë me këmbëngulje të kapen në klip thjesht në të dy anët e kravatës pa u lidhur me këmishën dhe në të njëjtën kohë duken mjaft qesharake. Sigurisht, klipi kravatë në një shkallë më e madhe ata nuk vishin për shkak të shqetësimeve për erë të fortë ose për një vakt të rehatshëm, gjë që është e rëndësishme. Së bashku me prangat, ky aksesor flet për statusin shoqëror të një burri, thekson shijen e mirë dhe plotëson me shkëlqim imazhin.

LLOJET E KLASAVE TIE

Përveç kësaj, klipet e kravatë ndryshojnë në llojin e materialit. Aksesorët janë bërë prej çeliku inox, argjendi, ari dhe madje edhe druri. Prodhuesit e mirënjohur ofrojnë kapëse, të plotësuara me gurë të çmuar (diamante, rubina) dhe gdhendje të bukura, të cilat mund të marrin formën e shenjave, simboleve dhe emblemave të ndryshme.

SI T TO BNI KLIP TIP - 3 RREGULL


SI T TO BNI KLIP TIP - 3 RREGULL

  Vendndodhja. Klipi duhet të kapë dy pjesë të kravatës dhe është ngjitur në rripin e përparmë të këmishës. Mundohuni ta vendosni aksesorin midis 3 dhe 4 butonave (niveli i gjoksit të poshtëm) pingul me kravatë dhe paralel me dyshemenë (jo në një kënd). Kjo do t'ju lejojë të bëni theksin e duhur dhe nuk do të fshehni kapësin e kravatës nën anën e xhaketës.

  Madhësia . Gjatësia ideale e shtrëngimit mbulon saktësisht 75% të sipërfaqes së kravatë. Në asnjë rast mos vishni aksesorin më të gjerë se kravatë. Më mirë më pak se më shumë. Merrni disa lloje të klipeve të gjatësisë, modeleve dhe ngjyrave të ndryshme ose dyqan në kompleks - një kostum, këmishë, kravatë me një kapëse dhe mansheta.

  Kombinim Klipi i kravatës duhet të kombinohet me detaje të tjera të figurës sipas llojit dhe ngjyrës së metalit. Para së gjithash, me orë, mansheta dhe rripa të rripit. Përpiquni të dukeni elegant dhe harmonik. Eleminoni opsionet si një orë zvicerane dhe një kapëse argjendi lidhëse. Mos u përpiqni ta vishni aksesorin me jelekë dhe triko.


Mos u përpiqni ta vishni aksesorin me jelekë dhe triko

  Para se të rregulloni klipin, tërhiqeni lidhësin pak. Duket shumë bukur dhe eliminon ndjenjën e ngurtësisë.

  Klipet e lidhjes prej ari dhe argjendi janë modele të gjithanshme që përshtaten më së shumti me kostume. Shmangni klipet shumëngjyrëshe dhe mos harroni të kombinoni me pajisje të tjera.

  Bleni klipe të shtrenjta kravatë ose mos vishni aksesorin.

  Mos përdorni një kapëse rrobash për lidhëse, materiali i së cilës mund të dëmtohet nga dhëmbët.

  Mbani në mend se modele të mëdha në një kravatë thithin pamjen vizuale të një klipi të bukur.

Klipi i kravatë duhet të përputhet me statusin shoqëror të burrit. Absolutelyshtë absolutisht jo e përshtatshme të përdorni një aksesor të veshur me gurë të çmuar nëse kostumja dhe sendet e tjera të veshjeve nuk janë të cilësisë më të lartë. Në agimin e shfaqjes (shek. XIX), zgjedhja e klipeve për lidhjet ishte dukshëm e kufizuar. Më së shumti përdoren ar dhe argjend. Sot në dispozicion të burrave përzgjedhje e gjerë ngjyra dhe modele për çdo shije. Experiment.

Prania e një klipi në një kravatë shpjegohet jo nga teka momentale e një njeriu, por nga nevoja për të parandaluar të gjitha llojet e incidenteve që mund të ndodhin me këtë element të veshjet. Ju nuk keni nevojë të kufizoheni në një kopje të klipit, por nuk duhet t'i blini ato në një shumë të barabartë me numrin e lidhjeve në veshjet. Disa raste elegant do të ndihmojnë në krijimin e imazhit. Këtu është e nevojshme të bazohet në faktin se klipi nuk duhet të "shtrydhë" kravatën, ky element shërben si shtesë për të. Ka shumë emra për një kapëse lidhëse - një pin, një rrip rrobash, por kjo nuk e ndryshon qëllimin e saj.

Clipfarë klipi për të vendosur një kravatë

Jo të gjithë njerëzit e mirëpresin veshjen e një klipi në një kravatë, duke e konsideruar atë një manifestim të mashtrimit. Biznesi dhe burrat e zënë theksojnë statusin e tyre ndaj tyre, dhe munden me ndihmën e lloj i ndryshëm klipet krijojnë një pamje elegant që do të jetë e përshtatshme në jeta e perditshme dhe në ngjarje festive.
Clips kravatë mund të jenë të çdo forme - drejt, ovale, katrore, valë dhe më shumë. Disa kompani me reputacion porosisin pajisje me logon e kompanisë për punonjësit e tyre. Emri i kompanisë në klipin e kravatë mund të konsiderohet pjesë e identitetit të korporatës. Pra, nëse këto janë struktura të energjisë ose agjencitë qeveritare , zakonisht në klip ka atribute të flamurit të shtetit.

Për çfarë qëllimi është veshur kjo e fundit dhe si ta zgjedhim atë?
Për çfarë është?

Новости

также можем предложить:
печать бланков и прайс-листов | печать визитных карточек (визиток)
изготовление папок и меню | изготовление блокнотов
печать листовок

Связаться с менеджером для оформления заказа:
тел.: +38 (062) 349-56-15, 348-62-20
моб.: +38 (095) 811-22-62, +38 (093) 665-38-06,
+38 (067) 17 44 103
факс: +38 (062) 332-28-98
e-mail: [email protected]
г. Донецк, ул. Артема, 41

   2010 © Восток Маркетинг Яндекс.Метрика