Восток Маркетинг


Статьи

Ja se si të skuqni çdo peshk! Në mënyrë të moderuar të kripur, nuk digjet, dhe korja crunches.

  1. Si të skuqni peshk? Nuk ka rëndësi se ku e merrni zakonisht peshkun: kapeni vetë ose sillni nga tregu....
  2. Peshk i pjekur në skarë

Si të skuqni peshk?

Nuk ka rëndësi se ku e merrni zakonisht peshkun: kapeni vetë ose sillni nga tregu. Pothuajse çdo peshk rezulton i shijshëm nëse e skuqni atë. Por ju duhet të jeni në gjendje të skuqni peshk.

Fry peshkun në tigan

Fry peshkun në tigan

Pasi të keni zgjedhur peshkun e duhur, ajo duhet të pastrohet dhe tretet. Nuk është e vështirë, por kërkon kujdes nëse fijet e peshkut janë pikante. Gjithashtu, kini kujdes kur nxirrni të brendshmet për të mos dëmtuar fshikëzën e tëmthit. Përndryshe mishi i peshkut do të bëhet i hidhur. Koka e peshkut për tiganisje nuk është e nevojshme, kështu që zakonisht prishet dhe përdoret për gatimin e supës së peshkut. Dhe pjesa tjetër e karkasave lahet dhe spërkatet me kripë të paktën dhjetë minuta përpara se të skuqet, në mënyrë që mishi i peshkut të ngjyjë kripën. Sidoqoftë, kjo nuk është kritike, dhe kripa mund të kripet në procesin e mjegullimit të miellit.

Skuqja e peshkut është gjithmonë më e mirë në miellin e thithur, përndryshe kore e freskët e papërpunuar nuk do të funksionojë, dhe peshqit do të ngjiten fort në tigan, pa marrë parasysh sa vaj të derdhni. Mielli derdhet në një tas të madh, dhe copa peshqish shkrumbohen në të nga të gjitha anët. Disa amvise të zgjuara derdhin miell në një qese plastike, dhe një nga një ata vendosin copat e peshkut atje. Kështu që peshqit do të lyhen me miell, dhe kuzhina do të mbetet e pastër.

Pjesët e peshkut nuk duhet të jenë shumë të trasha, përndryshe peshqit në mes nuk do të skuqen, dhe do të digjen jashtë. Peshqit e vegjël nuk kanë nevojë për të prerë - është skuqur plotësisht. Shtë e mundur për të thyer në një mënyrë të ndryshme: së pari zhytni një pjesë të peshkut në përzierjen e vezëve (vezën e rrahur dhe disa lugë qumësht), dhe vetëm atëherë rrotulloni në miell.

Pjesët e mbuluara të peshkut vendosen në një tigan të nxehtë, në të cilin mund të derdhet vaj perimesh i rafinuar. Nuk është e nevojshme të pendoheni për vajin: është më mirë nëse peshku zhyten në të deri në gjysmën. Gjalpi mund të përzihet me krem ​​ose gjalpë. Gjëja kryesore është që të ngrohni vajin mirë, atëherë peshqit do të "vuloseni" me kore të skuqura dhe nuk do të thithin yndyrën e tepërt. Fry duhet të jetë 5-7 minuta në secilën anë.

Shtë shumë e rëndësishme të mos shqetësoni peshkun derisa të ketë një kore të fortë, të freskët nga poshtë, përndryshe copa thjesht do të humbasë formën e saj. Mbuloni tiganin me një kapak nuk duhet të jetë, sepse qëllimi ynë - i skuqur, jo merak peshku. Shërbyer peshk në tryezë nga nxehtësia, nga nxehtësia, përndryshe do të ftohet, zhytet në yndyrë dhe do të bëhet plotësisht jo aq i shijshëm. Patatet e zakonshme me pure, dhe makaronat, ose vetëm disa feta limoni mund të shërbejnë si një garniturë për peshkun e skuqur.

Peshk i pjekur në skarë

Peshk i pjekur në skarë

Peshku mund të skuqet jo vetëm në tigan, por edhe në skarë. Sidomos kjo metodë është e mirë për peshqit yndyror, i cili në tigan zakonisht shndërrohet në copëza pa formë tërheqëse. Problemi kryesor që shqetëson ata që dëshirojnë të provojnë peshk të pjekur në skarë është peshku që ngjitet në skarë gjatë tiganisjes. Si rezultat, kur përpiqen të ndajnë copa peshku nga kjo rrjetë, ata prishen dhe pashpresisht prishin gjendjen shpirtërore të kuzhinierit. Vetëm një rrugëdalje: pastroni skarë që të shkëlqejë dhe lyejeni mirë.

Peshqit për skarë pastrohen në të njëjtën mënyrë si zakonisht, copëza shumë të mëdha janë prerë në mënyrë që lëkura që është shtrënguar të mos deformojë tërë pjesën. Ju mund të mbushni peshkun me barishte ose feta limoni. Në majë të peshkut të fërkuar me vaj dhe kripë me piper. Peshku i përgatitur vendoset në skarë mbi një skarë të tymosur mirë dhe piqet për rreth 10 minuta në secilën anë. Nëse copat janë shumë të trasha, koha e tiganisjes rritet.

Nëse akoma keni frikë të mos e përballoni rrjetën ngjitëse, mbështillni copat e peshkut në letër: peshku do të jetë akoma shumë i shijshëm.

Burimi i

Si të skuqni peshk?

Новости

также можем предложить:
печать бланков и прайс-листов | печать визитных карточек (визиток)
изготовление папок и меню | изготовление блокнотов
печать листовок

Связаться с менеджером для оформления заказа:
тел.: +38 (062) 349-56-15, 348-62-20
моб.: +38 (095) 811-22-62, +38 (093) 665-38-06,
+38 (067) 17 44 103
факс: +38 (062) 332-28-98
e-mail: [email protected]
г. Донецк, ул. Артема, 41

   2010 © Восток Маркетинг Яндекс.Метрика